Drupal

Dejan belül a DRUPAL használat a legelterjedtebb. A legismertebb site-unk a criticalmass.hu Fejlesztő: Ninja
Az előző fejezetben említett, mutatott minta-statikus honlapot - mint meglévő grafikát - is átültettük DRUPAL-ra, s azóta töltik, fejlődik, él, használható: http://nami.hu További érdekességek házunk táján: egy gimnáziumi osztályhonlap(!), ami 3 szintű csoportos jogosultsági rendszerrel rendelkezik, akár egy munkahely szükségletei szerint. A Candela Trade Kft. honlapja, ami egy szép, de régi statikus dizájn. Úgy kellett belekönyörögni dinamikus honlap előnyeit használó elemeket.
A DRUPAL-honlapok sokasága létezik - magánszemélyektől biztosító társaságokon át az amerikai elnökéig. A magyar Drupal honlapokat a itt gyűjtik.
Megjegyzendő, hogy vannak előre programozott megjelenések ("sminkek"), melyekből szabadon lehet választani, színeket változtatni, képeket cserélni. Pl. egy ilyen sminket használ a pirkat.hu.
A Drupal tehát nyílt forrású, szabad (ingyenes) tartalomkezelő rendszer, ezért használatáért nem kell fizetni, s a rendszer későbbiekben bárki által szabadon fejleszthető, változtatható, hiszen minden Drupal "admin" ugyanabból az anyagból dolgozik.
A telepítés, konfigurálás, grafika beállítására, a tartalomkezelés beállítása azonban nem egyszerű, arra webfejlesztőt célszerű felkérni. Ugyan ingyenesen letölthető, meg is lehet tanulni 1-2 hónap alatt, de mégis jobban jár minden cipész, ha marad a kaptafánál...

A Drupal használatáról

A feltelepített DRUPAL-on a tartalmak megjelenítése, nyilvánosságra hozatala nem bonyolultabb egy e-mail megírásánál! Bejelentkezés ilyen vagy ehhez hasonló felületen.

Ezek után a regisztrált felhasználónak megjelenik a "Tartalom beküldése" menüpont, majd a tartalom-beküldés ablak, melyen a tartalomtípusoknak
megfelelő beviteli mezők lesznek. A programozott "tagbemutatás" oldalon pl. 1 kép feltöltése az igény és lehetőség.
Nézzük ezt meg egy másik site-on! A http://nami.hu -n
Alatta látszanak a beállítási lehetőségek, az eredmény pedig: ezen a képen.
Ez csak egy demonstráció, de a Candela-site-on pl. 39-féle elrendezése létezhetett a képeknek, és hozzá szövegnek, s ezek feltöltését és automatikusan helyes megjelenítését szintén meg lehetett oldani. (12 feltöltési mező volt). És a felhasználó a továbbiakban ezek bármelyikét tudja reprodukálni!
Az elrendezés szempontjából ezek egyszerű oldalak, de mindenféle helyen, módon, stílusban lehet tartalmat megjeleníteni a tudományos közleménytől a bulvárlapéig. Csak előre el kell határozni, hogy az automatizmusokat a webfejlesztő beállíthassa.
És természetesen alapvető: mindez több nyelven, aszerint, ahogy beállítjuk. Ld. Candela-site. Bárhol lehet nyelvet váltani. Azokon a helyeken, ahol az idegen nyelvű szöveg nem volt megadva, magyarul van :).
Külön meg kell említeni a taxonómiát, amely a rendszerezés tudománya (esetünkben a tartalomé), és amiben a DRUPAL kiemelkedően jó.
A különféle tartalmakat kategóriákba soroljuk, a kategóriákat szótárakba rendezzük.
A menürendszer létrehozásának egyik módja, hogy vagy egy szótár, vagy egy kategória szerint leválogatjuk az anyagot. De ha menüpontot a szótár szerint állítjuk be, valamely kategória szerint (melyek megjelennek az írás címe alatt), egy kattintással csoportosíthatjuk a tartalmakat. Ez az adatbázis használatának egyik előnye.
Az új vagy megváltozott tartalmak RSS csatornába kerülhetnek, mely által bárki értesítést kaphat a változásokról megfelelően beállított levelezőben.
Hírlevél regisztrált felhasználóknak és feliratkozóknak szintén csak egy modul
A Drupal honlap-használatot a NAMI "Segítség" menüpontja segítségével mutatnám be, amennyiben az ott leírtak eredménye a működő honlapon látható (az rss beállításra vonatkozó rész pedig végrehajtható).
Ha tehát maradunk az e-mail megírás bonyolultságú egyszerűségű tartalombevitelnél, akkor elvben a honlap tartalmával a webfejlesztőnek a későbbiekben semmi munkája nincs. De nem hal éhen, mert általában belátható, hogy a nyílt és sok mindenre képes tartalomkezelő fejlődik, időnként frissíteni kell vagy lehet.
És természetesen jó ízléssel, szeretettel az eddig fejlesztett site-okra mindig ajánlottunk gondozást, ami az egyszerű inkonzisztencia-javítgatástól az feltöltéssel kapcsolatos ügyeletig terjedhet. (De - mint látjuk - a tartalom-feltöltésről e-mailt írni ugyanannyi, mint feltölteni.)