Honlap - tartalomkezelés

Van hol, van kivel.... de mit? És hogyan?
A honlapoknak két csoportját említeném: a statikus és dinamikus honlapok.
A flash honlapokról nem írok, mert nem ismerem a témát annyira. Az biztos, hogy gyönyörű, művészi megoldások alakíthatók ki általa, ám a frissítésről, tartalomkezelésről sohasem szól a Fama, nyilván mert a flash honlapról sem mondhatjuk el, hogy "már az ókori görögök is..." Na, és egy flash vagy más - egyedi fejlesztésű - honlappal örökre bebetonoztuk magunkat egy webfejlesztő céghez.
Megemlítendő még, hogy az ilyen site-ok némelyike nem jeleníti meg szövegformában a tartalmat, miáltal a keresők soha nem találják meg! (Soha ne mondd azt, hogy soha: majd ha a google a képeken lévő szövegeket is elolvassa, na, majd akkor!)

Mindent meg lehet tanulni, de egy vállalkozás munkatársa 2-3 hónap alatt a saját kaptafájánál több hasznot hajt, mint amit a honlapépítéssel megtakarít.
A honlapunkat leginkább tehát webfejlesztővel (céggel) készíttethetjük el, aki vagy saját grafikai megjelenést állít elő, vagy mással csináltatjuk a grafikai terveket, s mással a webfejlesztést.

Statikus honlap

A statikus honlap lényege, hogy annak html-állománya a megírt formában mindig jelen van a szerveren, és a címre kattintva leküldi a böngészőnknek, ami azt megjeleníti.
Amit most itt írok, egy statikus honlap is lehetne. Választottam egy "what you see what you get" nyílt forrású, ingyenes html-szerkesztő programot (NVU - composer), és (mint egy szövegszerkesztőben) megírtam, színezhetem, formázhatom. Menüket, linkeket hozhatok létre akár képekből.
Index.html címen elmentem, és az internetes címemen a szerverről ezt töltődik le, ha rákattintanak. Ld. a "Hogyan lesz honlap?" című fejezetben is említett http://lippai.deja.hu/tkz linkre.
Na, azért webfejlesztő cég remélhetőleg nem így csinálja...
Egy példa: egy ügyfelünk régi, statikus honlapja (állományát demonstrációs célokból megőriztük): http://lippai.deja.hu/nami/
A design szép, a menük működnek, amennyire anno elkészült. A tartalmakat viszont igen nehézkesen lehet feltölteni, frissíteni!
Pl. ahhoz, hogy egy nagyon fontos esemény hírét kitegyük a honlapra, a teljes index.html file-t le kell tölteni, át kell szerkeszteni, a szükséges grafikus elemeket előállítani, feltölteni, hivatkozásokat egyenként megírni, még ebben az nvu-composer-ben sem egyszerű. Majd feltölteni az FTP-klienssel. S amikor aktualitását vesztette, törölni. (Jóllehet olyan html-szerkesztők is vannak, melyek tartalmazzák az ftp-kapcsolatot 1-2 kattintással, viszonylag egyszerűen meg lehet oldani a letöltést-szerkesztést-feltöltést.)
De akkor is! Brrrr.... Ehelyett inkább fordítsuk orcánkat a dinamikus honlapok felé!

Dinamikus honlap

A honlap a látogató (böngészője) számára látható formában nem tárolódik a szerveren. A tartalom a szerveren egy adatbázisba kerül, abban keresni, bármilyen szempont alapján lekérdezni, illetve csoportosítani lehet. A tartalom bevitelét (ez nagyon fontos!) a kiválasztott, megírt tartalomkezelő rendszer (CMS- vagy TKR) végzi, amely egy barátságos - leginkább a webes levelezőkre hasonlító - felületet ad a honlap tulajdonosának a tartalom bevitelére, a megjelenés beállítására.
Rákattintás esetén a CMS az, amely az adatokat a böngészők számára értelmezhető állománnyá alakítja néhány ezred másodperc alatt, és "leküldi" a honlap látogató gépére.

CMS sokféle lehet: bárki - webfejlesztő cégek, nagyobb intézmények - írhatnak ilyet. A webfejlesztő cégek saját rendszereinek korlátait ajánlatadáskor sosem ismerjük meg...
Nem tudjuk, mennyit kell vacakolni a tartalmak feltöltésével, illetve milyen webfejlesztői közreműködés szükséges majd a "gondozáshoz" (persze, nem ingyen).

Olyan tartalomkezelő rendszert kellene választani, amelynek leírása nyilvános, előre meg lehet ismerni a tulajdonságait, lehetőséget, s maga a tartalomkezelő (lehetőleg nyílt forráskódú) szabad szoftver és főleg ingyenes.

A nyílt forráskódú szoftvereket a GpL licenc alatt adják ki, s előnyeik a Linuxtól kezdve, hogy önkéntes, nagyon nagy létszámú közösség fejleszti, figyeli, így hibákat véteni, biztonsági réseket hagyni stb. nem érdemes: a közösség úgyis észreveszi, javítja.

A GpL licenc alatti, nyílt forráskód nem azt jelenti, hogy nem lehet érte pénzt kérni!
Az ingyenes, letölthető részért persze senki nem fog fizetni, csak a vele való munkáért, az ügyfél számára hozzáadott értékért. Gondoljuk csak el: nem csak szabad, ingyenes szoftverek vannak, és a pénzért vásárolt rendszer birtokában sem lesz automatikusan honlapunk.
Három ilyen szabad, ingyenes tatalomkezelő rendszert említenék:
DRUPAL, Joomla!, Wordpress.
Számunkra a legstrukturáltabbnak a DRUPAL tűnik. (Joomla!-t nem használunk.) Wordpress-t - amit sokan "publishing engine"-nek neveznek - igen. Cégen, családon belül is: lipilee.hu, zenehaz.hu, oriolus.hu stb. és ismerőseink, ügyfeleink is szeretik. Pl.: estiskola.hu, Színművek. A Wordpress egyszerűsége az előnye, és elsősorban "egyszemélyes" publikációra, blogok számára alkalmas sokféle barátságos kiegészítővel.

A továbbiakban a megpróbáljuk majd áttekinteni Drupal lehetőségeit, mely kisebb-nagyobb szervezeteknek szinte bármilyen célra, illetve sokfelhasználós közösségi portálok számára is kiválóan alkalmazható.

Drupal

Dejan belül a DRUPAL használat a legelterjedtebb. A legismertebb site-unk a criticalmass.hu Fejlesztő: Ninja
Az előző fejezetben említett, mutatott minta-statikus honlapot - mint meglévő grafikát - is átültettük DRUPAL-ra, s azóta töltik, fejlődik, él, használható: http://nami.hu További érdekességek házunk táján: egy gimnáziumi osztályhonlap(!), ami 3 szintű csoportos jogosultsági rendszerrel rendelkezik, akár egy munkahely szükségletei szerint. A Candela Trade Kft. honlapja, ami egy szép, de régi statikus dizájn. Úgy kellett belekönyörögni dinamikus honlap előnyeit használó elemeket.
A DRUPAL-honlapok sokasága létezik - magánszemélyektől biztosító társaságokon át az amerikai elnökéig. A magyar Drupal honlapokat a itt gyűjtik.
Megjegyzendő, hogy vannak előre programozott megjelenések ("sminkek"), melyekből szabadon lehet választani, színeket változtatni, képeket cserélni. Pl. egy ilyen sminket használ a pirkat.hu.
A Drupal tehát nyílt forrású, szabad (ingyenes) tartalomkezelő rendszer, ezért használatáért nem kell fizetni, s a rendszer későbbiekben bárki által szabadon fejleszthető, változtatható, hiszen minden Drupal "admin" ugyanabból az anyagból dolgozik.
A telepítés, konfigurálás, grafika beállítására, a tartalomkezelés beállítása azonban nem egyszerű, arra webfejlesztőt célszerű felkérni. Ugyan ingyenesen letölthető, meg is lehet tanulni 1-2 hónap alatt, de mégis jobban jár minden cipész, ha marad a kaptafánál...

A Drupal használatáról

A feltelepített DRUPAL-on a tartalmak megjelenítése, nyilvánosságra hozatala nem bonyolultabb egy e-mail megírásánál! Bejelentkezés ilyen vagy ehhez hasonló felületen.

Ezek után a regisztrált felhasználónak megjelenik a "Tartalom beküldése" menüpont, majd a tartalom-beküldés ablak, melyen a tartalomtípusoknak
megfelelő beviteli mezők lesznek. A programozott "tagbemutatás" oldalon pl. 1 kép feltöltése az igény és lehetőség.
Nézzük ezt meg egy másik site-on! A http://nami.hu -n
Alatta látszanak a beállítási lehetőségek, az eredmény pedig: ezen a képen.
Ez csak egy demonstráció, de a Candela-site-on pl. 39-féle elrendezése létezhetett a képeknek, és hozzá szövegnek, s ezek feltöltését és automatikusan helyes megjelenítését szintén meg lehetett oldani. (12 feltöltési mező volt). És a felhasználó a továbbiakban ezek bármelyikét tudja reprodukálni!
Az elrendezés szempontjából ezek egyszerű oldalak, de mindenféle helyen, módon, stílusban lehet tartalmat megjeleníteni a tudományos közleménytől a bulvárlapéig. Csak előre el kell határozni, hogy az automatizmusokat a webfejlesztő beállíthassa.
És természetesen alapvető: mindez több nyelven, aszerint, ahogy beállítjuk. Ld. Candela-site. Bárhol lehet nyelvet váltani. Azokon a helyeken, ahol az idegen nyelvű szöveg nem volt megadva, magyarul van :).
Külön meg kell említeni a taxonómiát, amely a rendszerezés tudománya (esetünkben a tartalomé), és amiben a DRUPAL kiemelkedően jó.
A különféle tartalmakat kategóriákba soroljuk, a kategóriákat szótárakba rendezzük.
A menürendszer létrehozásának egyik módja, hogy vagy egy szótár, vagy egy kategória szerint leválogatjuk az anyagot. De ha menüpontot a szótár szerint állítjuk be, valamely kategória szerint (melyek megjelennek az írás címe alatt), egy kattintással csoportosíthatjuk a tartalmakat. Ez az adatbázis használatának egyik előnye.
Az új vagy megváltozott tartalmak RSS csatornába kerülhetnek, mely által bárki értesítést kaphat a változásokról megfelelően beállított levelezőben.
Hírlevél regisztrált felhasználóknak és feliratkozóknak szintén csak egy modul
A Drupal honlap-használatot a NAMI "Segítség" menüpontja segítségével mutatnám be, amennyiben az ott leírtak eredménye a működő honlapon látható (az rss beállításra vonatkozó rész pedig végrehajtható).
Ha tehát maradunk az e-mail megírás bonyolultságú egyszerűségű tartalombevitelnél, akkor elvben a honlap tartalmával a webfejlesztőnek a későbbiekben semmi munkája nincs. De nem hal éhen, mert általában belátható, hogy a nyílt és sok mindenre képes tartalomkezelő fejlődik, időnként frissíteni kell vagy lehet.
És természetesen jó ízléssel, szeretettel az eddig fejlesztett site-okra mindig ajánlottunk gondozást, ami az egyszerű inkonzisztencia-javítgatástól az feltöltéssel kapcsolatos ügyeletig terjedhet. (De - mint látjuk - a tartalom-feltöltésről e-mailt írni ugyanannyi, mint feltölteni.)